turkpandi

Hasar

Hasar Bildirimi

Hasara neden olabilecek yeni bir olay bildirimi alan sigortalı durumu derhal bize bildirmelidir.
Eğer sigortalımız olayı bildirmekle bildirmemek arasında şüphede kalır ise, son dakikada rapor etmenin doğuracağı sonuçlar nedeniyle, derhal bildirimde bulunmalarını tavsiye ediyoruz. Yeni olay bildirimleri ile ilgili zaman sınırları kurallar kitapçığımızda açıkça belirtilmiştir.

Koruma ve Tazmin Hasarları

En çok rastlanılan koruma ve tazmin hasar başlıklarından bazıları aşağıdadır;

  • Yolcu talepleri
  • Gemi adamları talepleri
  • Kirlilik ve çatma hasarları

Türk P ve I Sigorta A.Ş. bünyesinde her türlü hasar ve talepler takip edilir. Olaylara pratik ve uygulanabilir yaklaşım hukuk uzmanlarımızca da desteklenir. Hızlı karar almak ve hasarların sigortamızın  ticaretine etkisini minimize etmek için hasar ekibimize yüksek yetki limitleri ve kısa komuta zinciri imkanlarını sunuyoruz.

Sigortalıya Yakınlık

Denizcilik ile ilgili olaylar bazen ulusal veya uluslararası denizcilik kanunlarının emrettiği hukuki prosesleri içerdiği için karmaşık olabilir. Tutuklama, önemli çatışma hadiseleri gibi karmaşık durumlarda şirketimizin deneyimli, becerikli hasar ekibi uzman hukukçulardan da yardım alırlar. Bu gibi olaylarda firmamız ile sigortalımız arasındaki sıkı çalışma ilişkisi hayati önem taşır.

Masrafları Azaltmak

Sörveyörler veya avukatlardan çok önemli delillerin toplanması, olay yerinde gerekli desteği verme v.s. nedenlerle yardım istenebilir. Fakat şirketimizin politikaları arasında hasara dolaylı yoldan katılan masrafların minimize edilmesi de bulunmaktadır. Bu nedenle bir avukat atamadan ya da sörvey görevlendirmeden önce daima şirketimizin onayının alınması gerekmektedir.

© 2014 Türk P ve I Sigorta A.Ş.
Yukarı